ГОЛЕШOВО * официален сайт на село Голешово *

  [BG]   EN  

Добре дошли!
Али ботуш
Анкета
Видео
Голешово
Диалект
Жители
Забележителности
Земеделие
Имоти
Къщи
Легенди
Лов
Музей Яворов
МФГ "Голешовски фантове"
Настаняване
Ничия земя
Обичаи
Оцеляване
Песни
Пещери
Природа
Публикации
Рецепти
Рожен
Родова памет
Самодейност
Славянка
Спомени
Спорт
Стари снимки
Стойо Хаджиев
Туристи
Фамилни имена
Форум
Хижа Извора
Храмът
* Новини


За контакти

Оцеляване / В постоянна битка за оцеляване

В постоянна битка за оцеляване
29.08.07 15:17

 Село Голешово е закътано в полите на Алиботуш и е заобиколено от всички страни с по-малки, или по-големи чукари и баири. Без почти никаква обработваема площ, населението, живяло в землището му, се е занимавало с какво ли не, за да си изкара прехраната. За ранните периоди от историческото развитие на селото знаем малко, или почти нищо. Освен благоприятните условия за развитие на животновъдството, което в икономическо отношение било приоритетно, населението се занимавало малко с дърводобив и земеделие. Със земеделие- толкова,колкото да задоволи насъщните си потребности.

 Наред с тези традиционни дейности, в годините на турското робство населението от района се занимавало и с добиване и обработка на желязо. Обикновено желязото се добивало чрез промиване на пясъка, който носи Парилската река. След като се събирало достатъчно количество ``желез`` пясък, той се стопявал в специални пещи, известни сред местното население като ``пехци``. Точният брой на пехците в района на с. Голеово не се знае, но със сигурност се знае, че в района на м. Пехцъта, близо до Папарковата воденица е имало такава пещ. За топенето на желязото са били използвани и дървени въглища. Част от населението се е занимавало с тяхното добиване. Въглещният прах, който се получавал при добиването и транспортирането, местното население нарича ``мърва``. С името ``мърваци`` наричали първоначално въглищарите поради това, че ходели постоянно изцапани с въглищен прах. По-късно назовавали така хората, който се занимавали с железодобивната индустрия, а в народната топонимия ``Мървашко`` е областта, в която е била развита тази индустрия. Това е районът на Южен Пирин и Алиботуш.

 Получените некови (така се наричало кюлчето желязо след стопяването на железният пясък) били основната суровина, която захранвала множеството самокови в района. В тях се извършвала първичната обработка на желязото т.е. нековите се превръщалив пръти. В землището е имало 3 самокова. Единият е бил под селото, вторият в местността Кобиля река, третият в местността Самоковището. Самоковите работели само в месеците когатоимало повече вода в реката. По-нататък железните пръти били предоставяни на кузните, къдеточрез коване изработвали предмети за бита.

 Поминък на населението осигурявало и гурбетчийството. От ранна пролет до късна есен, а понякога и през цялата годинаидори за по няколко години, част от мъжкото население изкарвало прехраната си чрез работа в други райони на Османската империя. Момчетата били давани като измекяри на по-заможни фамилии, или при някой занаятчия. От една страна учат занаята, а от друга- да се прехранват. Най-посещавана била Беломорска Тракия.

 Друг поминък за част от голешовалиите било кираджийството. Пътната мрежа на Балканите по време на турското робство била слабо развита. Транспортът на различни товари и стоки се извършвал с товарен добитък. Кираджиите били честни и смели хора, които давали дума на чорбаджиите, че ще доставят стоката на определеното място. В ония години кираджийството било тежка работа.

 Наред  с тези дейности,които били практикувани от голешовалиите трябва да споменем и катранджийството. Добиването на катран може би е било дотолкова развито,колкото да задоволи потребностите на селото и вероятно на някои от близките полски села.

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1153